вівторок, 19 січня 2016 р.

Тихий захід


9-17 січня 2016 року, на заході України, в місті Луцьку відбувся перший неформальний фестиваль каліграфії, шрифту та книги «Простір літер». Організаторами заходу, який проходив на території креативного простору «InnerSpace», були колишні луганчани, а нині жителі Луцька Марина та Кирило Ткачови. Оглянемо коротко події, які відбувалися у межах фестивалю.

Перш за все слід відзначити надзвичайно високий рівень організації, уважне ставлення до запрошених доповідачів та дуже дружню атмосферу «InnerSpace». До того ж сам Луцьк виявився досить приємним містом, перлиною якого, є безумовно чудовий замок XIV ст.

Замок Любарта у Луцьку. Фото І. Дудника.

Але повернемося до самого заходу. «Простір літер» відбувався протягом двох пар вихідних — 9-10 та 16-17 січня. Протягом першої частини фестивалю, доповідали Богдан Гдаль, Тарас Макар та стронґовський. Останні двоє спікерів провели крім лекцій ще додаткові заняття.

Майстер-клас Тараса Макара «Сучасна каліграфія». Фото «InnerSpace».

У другій частині, 16-17 січня виступали наступні доповідачі: Алла Калініченко, Наталя та Олександр Комяхови, Олена Мишанська та Ігор Дудник. Організатор фестивалю, Кирило Ткачов брав участь у обох частинах: зі спогадами про минулі подорожі дизайнера-мандрівника та з доповіддю про плани організації у Луцьку школи каліграфії.

Доповідь Олени Мишанської. Фото О. Ком'яхова.

Крім цікавих та змістовних виступів, суттєвою складовою фестивалю була чудова виставка каліграфічних робіт, значна частина яких (якщо не всі) було створено протягом 2015 року. Серед авторів: Олексій Чекаль, Вікторія та Віталіна Лопухіни, Кирило Ткачов, Тарас Макар, Наталя та Олександр Ком'яхови, та ін. Були представлені також роботи випускників школи каліграфії «Арт і Я».

Наталя Ком'яхова поряд з виставковими роботами. Фото О. Ком'яхова. Більше каліграфії з виставки у статті видання «Район. Луцьк»

На жаль кілька із попередньо заявлених спікерів приїхати на захід не змогли (на те у них були поважні причини). Але дивно, що деякі активні учасники шрифтових подій минулих років проігнорували фестиваль. Тим не менше, «Простір літер» відбувся, і організатори мають бажання робити захід щорічним. Хотілося би побажати організаторам успіху, а шрифтовій спільноті більшої уваги до події, адже «Простір літер» міг би згодом стати таким майданчиком, на який би з'їзжалися фахівці не лише з близьких Львова чи Києва, а і з більш віддалених Харкова та Бердянська. Також логічно було би запрошувати колег із сусідніх Польщі та Білорусі, розташованих буквально поруч. Все це є у задумах організаторів, так само як і розширення формату «лекція — майстер-клас». Плануються круглі столи, презентації, перфоманси, зокрема готується каліграфічний пленер на території Луцького замку.
«Простір літер» безумовно має потенціал перетворитись із тихого камерного заходу у потужний всеукраїнський (чи навіть міжнародний) фестиваль шрифту і каліграфії.