понеділок, 6 травня 2013 р.

Борис Ангелушев

Один з кращих болгарських художників-шрифтовиків знайомий українцям переважно за репродукціями в книгах В. Йончева та за перемальовками О. Снарського, поза тим ми вважаємо, що ознайомитися з творчістю Бориса Ангелушева варто докладніше.

Народився майбутній художник 25 жовтня 1902 року в Пловдиві, в родині вчителів. Хлопчик росте у скромній трудової сімейній атмосфері, сповненій сподівань та ідеалів того часу.
Професійне становлення художника відбувається в роки після першої світової війни у Німеччині, куди він поїхав вчитися графічному мистецтву. Однак політичні обставини змушують його в 1933 році покинути Німеччину і після дворічного перебування в Швейцарії та Чехословаччині повернутися на батьківщину.

     Обкладинка, 1933 рік. Оскільки книга німецькою мовою, то напевно робота була виконана ще у Німеччині

Але і у Болгарії посилюється реакція, і прогресивні художники, що групувалися головним чином у Товаристві нових художників, куди незабаром вступив і Борис Ангелушев, поступово переходять у своїй творчості на езопову мову.
У 30-ті роки художник створює серію малюнків вугіллям до епопеї Шолохова «Тихий Дон», ілюстрації до «Історії Болгарії» та «Стародавньої болгарської літератури», ряд обкладинок і  титулів.

     Обкладинка, 1940 рік. Цікаво, що досі вживається літера Ять.

Після перемоги над фашизмом 9 вересня 1944 талант Бориса Ангелушева розцвітає у всьому своєму багатстві та різноманітті, виявляючись як у станковій, так і в прикладній графіці. Виїхавши на фронт військовим художником, Ангелушев створює ряд малюнків, карикатур і плакатів. Митець працює у найрізноманітніших видах графіки: у сатиричниму малюнку і карикатурі, станковій і прикладній графіці, плакаті, художній ілюстрації. Але найбільший вклад Ангелушев вніс, напевно у оформлення книги, рукопис, шрифтове мистецтво.


     Обкладинка, 1960 рік

Саме Борис Ангелушев підняв мистецтво оформлення друкованої книги в Болгарії, її культуру до рівня тогочасних естетичних вимог. Болгарські видання кінця 1950-их пишуть: «У нас, мабуть, не знайдеться іншого такого оформлювача, чиї обкладинки, титульні листи, заставки, віньєтки, заголовні букви і т. ін. синтезували б так яскраво і з такою вичерпною повнотою — зміст, характер і дух даного літературного твору і розвивали б у читача в такій мірі відчуття стилю, краси та естетичного смаку. І якщо сьогодні в галузі оформлення книги у нас є чимало надійних молодих художників, які успішно справляються зі своїми завданнями, то велика заслуга в цьому належить, безсумнівно, Борису Ангелушеву».

     Обкладинка, 1957 рік


     Обкладинка, 1957 рік


     Обкладинка, 1958 рік

На початку 1960-х, Ангелушев звертається до ілюстрації науково-популярної і наукової фантастики, а також працює у журнальному дизайні, зокрема він є автором макету першого номера журналу «Космос», що побачив світ у 1962 році.


     Обкладинка, 1959 рік

     Плакат, 1957 рік

Помер художник 24 серпня 1966 року в місті Софії.