понеділок, 8 жовтня 2012 р.

Манускриптум-2012


4-7 жовтня в рамках міжнародного фестивалю «Книжковий арсенал» діяла творча лабораторія «Манускриптум». І хоча в постерах та анонсах самого «Манускриптуму» він названий фестивалем каліграфії, шрифту та мистецтва книги, ми використовуватимемо формулювання що зазначено в офіційній програмі «Книжкового арсеналу» — творча лабораторія, бо погодьтеся, фестиваль в рамках фестивалю звучить якось тавтологічно.
Що ж являв собою цьогорічний «Манускриптум»...

Перший «Манускриптум» пройшов у 2010 в рамках книжкової виставки «Медвін», одночасно з фестивалем каліграфії і типографії «Рутенія». Наступні «Манускриптуми» відбувалися на тому ж майданчику, і лише минулого року творча лабораторія перемістилася на Книжковий арсенал. Звичайно, у величезному приміщенні Мистецького арсеналу проводити заходи набагато комфортніше ніж у тісних залах Інституту фізкультури. Власне, на перше на що звертаєш увагу потрапивши на «Книжковий арсенал» це величезна площа, значна кількість залів для презентацій, кав'ярні, виставки, тощо. Тобто немає відчуття що то не фестиваль, а великий книжковий ярмарок.
Відразу біля центрального входу нас чекає несподіванка: пропонується повернути ліворуч, чи праворуч, де як вказує афіша відбувається «Манускриптум»
Завітавши до творчої лабораторії ми бачимо стіл, за яким проводяться майстер-класи:


На стінах розвішані досить різношерстні роботи:


Фото вище зроблене у суботу, нижче — у п'ятницю. Це я до того, що на вихідні людей було набагато більше ніж у будні.


У цьому плані показові наступні два фото:


Бачимо, що біля стенду фонду «Рукописна спадщина» у суботу проходить лекція чи презентація, відповідно і народу немало:


До речі, як виявилося це вже не територія творчої майстерні «Манускриптум». Фонд «Рукописна спадщина», експозиція якого розташована у секторі «Зал презентацій №3», очевидно, є безпосереднім учасником фестивалю «Книжковий арсенал». Територія ж «Манускриптуму» значно скромніша, ніж здається спочатку:


Якщо ми повернемо біля центрального входу не направо де афіша «Манускриптуму») а наліво, то серед книжкових розкладок ми побачимо кілька острівців, що безпосередньо пов'язані з мистецтвом книги, і не мають стосунку до «Манускриптуму». Артбуки від «Книжкового обіду»:


Виставка українських кіно-плакатів 1920-их:


Виступ відомого історика мистецтва Дмитра Горбачова на одному з презентаційних майданчиків фестивалю:


Друки естампів, що можливо були би доречні на «Манускриптумі», але насправді відбувалися на протилежному боці від нього:


Ще одна окрема експозиція, на цей раз — милих моєму серцеві стародруків, від Національної історичної бібліотеки:


Мої враження такі: творча лабораторія «Манускриптум» — подія, безумовно цікава, і варта уваги, але це одна з багатьох не менш цікавих інших мистецьких подій, що відбувалися у рамках грандіозного фестивалю «Книжковий арсенал»!

P. S.: Окремо слід відзначити виставку конкурсних робіт «Сучасний діловий український шрифт», організованої свого часу «Мистецьким арсеналом»:


яка теж проходили як окремий захід у рамках фестивалю, але як і творча лабораторія «Манускриптум» великого розголосу, на жаль, не мала.

P. P. S.: Чому так відбулося, що події пов'язані з мистецтвом книги, шрифту, друку, відбувалися в рамках фестивалю окремо, і чому значна кількість знаних українських шрифтових дизайнерів та митців проігнорували «Манускриптум», ми хотіли би запитати у організатора творчої лабораторії Ігоря Степанова, але він, на жаль, поки що не знайшов часу відповісти на наші запитання.