у 1920-1936 рр. Білібін жив на еміграції, на вересні 1936 року повертається до СРСР, де отримує кафедру графічних мистецтва у Ленінградській Академії художеств. Два роки живе і працює в Ленінграді, і ось у 1938-му перше місце куди Білібін виїздить було село Набутівка. Зараз важко сказати, чи тут пропущена літера Р, і Білібін їздив до Нарбутівки, чи то дійсно якесь інше місце, але для мене особисто це було поштовхом поїхати саме до Нарбутівки. Поїхати для того, щоб зануритися у ту природу та оточення в якому ріс Георгій Нарбут (а перші 10 років свого життя він жив виключно у Нарбутівці, да і потім часто приїздив туди, і з Глухова, і з Петербурга).
Дитяче фото Георгія Нарбута. Кадр з фільму «Георгій Нарбут. Живі картини», Київ, 1992
Для початку треба було знайти де саме знаходиться Нарбутівка. Більшість енциклопедій говорять про те, що зараз Нарбутівка називається «село Червоне»:
Для уточнення інформації довелося звернутися до ґрунтовного бататотомного видання «Історія міст і сіл України». У томі «Сумська область» читаємо:
Жодної інформації про Нарбутівку не бачимо. Продивляємося інформацію про інші населені пункти Глухівського району, і нарешті знаходимо:
Переконавшись, що це саме та Нарбутівка, яка нам потрібна, і озброївшись двокілометровою мапою Сумської області вирушаємо в дорогу.
До речі, приємно вразила Google-map, де інформація подається дуже точно і коректно:
Бачимо, що село Нарбутівка займає досить велику площу. Але розбудовувалося воно у 1950-их роках. А де ж на початку століття був хутір Нарбутівка?
У своїх спогадах Георгій Нарбут згадує «ставок з двома водяними млинами та сукновальнею, але від всього того лишився тільки земляний насип та кілька почорнілих сваїв» (цитую за виданням Білецький П. «Георгій Нарбут». Л. 1985)
Ставок вдалося розшукати:
Тобто хутір Нарбутівка розташовувався десь у цьому місці:
Ось він, поворот на хутір:
А от місце де стояв будинок Нарбутів, локалізувати було складніше. Видимих останків його немає, місцевість досить сильно заросла:
Не лишилося не тільки Нарбутового будинку, а більш пізніших, селянських будівель. Ось рештки хати побудови 1970-их, які мені вдалося знайти недалеко від хутора:
Як же виглядав будинок Нарбутів? Автори фільму «Георгій Нарбут. Живі картини», вважають що так:
Це фраґмент з ілюстрації до байки Крилова «Добра лисиця», яку Георгій Іванович виконав у 1913 році:
Але що цікаво, якраз влітку 1913 року художник перебував на хуторі Нарбутівка, де міг малювати будинок з натури. На фото цього року, яке люб'язно надане правнучками художника Лесею та Даною Нарбут, бачимо Георгія Івановича (третій зліва) у групі людей, які сидять біля Нарбутівського будинку. Нарбут так описує цей будинок: «Панський маєток, від критих соломою селянських хат відрізняє металевий дах. Видно, що залізо було колись пофарбоване червоним кольором, але то було колись...» В цих словах відчувається, що будинок досить занедбаний, що перегукується з забитими дошками вікнами будинку на ілюстрації «Добра лисиця». Можливо, то дійсно зображений Нарбутівський будинок.
А знаходився будинок, за словами місцевих жителів, на цьому місці:
Ще одне архівне фото 1913 року зроблене на хуторі Нарбутівка:
Георгій Нарбут згадував, що навколо хутора були яблуневі сади: «... то в город заліземо, то яблоню обтрусимо, а Андрій Іванович розсердиться та кричить: Ах ви, саранча нарбутівська!»
Яблуневий сад я також знайшов:
Яблука з нарбутівського саду:
Загалом, місця де ріс Георгій Нарбут, було дуже приємно оглядати. Не дарма художник любив рідні місця, і не раз звертався до них у своїх графічних роботах.
Це Пустогород, недалеко від Нарбутівки. Замальовка виконана під час літніх канікул 1907 року (в цей час Нарбут вже вчився у Петербурзі). Платон Білецький так описує цей період творчості художника: «Ряд начерків виконаний для задуманої Нарбутом серії «Колишня Малоросія». Звичайно, часи запорізької вольниці, козацьких полковників, сотників, гетьманів, вельмож, як то Румянцева-Задунайського або Неплюєва, можна було відтворити лише силою фантазії. Втім, не лише руїни, не тільки старовинні портрети могли нагадати про ці часи. Багато чого від XVII і XVIII століть збереглося в недоторканності: від села до села бродили сліпі кобзарі, сільські дівчата виряджалися по-старовинному, старики в крислатих солом'яних «брилях» неквапливо розкурювали запорізькі «люльки»; серед зелені біліли під золотистими покрівлями хатки-мазанки, перевертали крилами почорнілі за довге своє життя вітряні млини - «вітряки», височіли в розораних степах кургани з половецькими «кам'яними бабами», мальовничі, як у давнину, були міста з величними храмами гетьманських часів, зокрема - Глухів та Новгород-Сіверський. Все це Нарбут зобразив у своєму альбомі з більшим чи меншим успіхом».
Лірник. Малюнок з альбому 1907 року.
Новгород-Сіверський. Малюнок з альбому 1907 року.
У Глухові я минулого року був, і напевно прийшла пора написати про глухівський період життя Георгія Нарбута. Але це вже зовсім інша історія.
1968 по1970 г я училась у Нарбутовской начальной школе .Раньше бил 4 класса.Это при моей памяти.Эта школа говорили било здание Нарбутов.Бил большой сад Мы школьники ходили помогали на сбор яблук. Потом этот сад выкарчевали,оставили небольшую площадь сада,где находилась пасека.В место сада сделали поле ,и по этому полю проложили дорогу,что проходит на село Зорино.Дорога глубока обсожына била деревьями ушла в никуда. Сровняли с землёй.Начало этой дороги немного осталось.Может на дрова порубали.
ВідповістиВидалити